Besighede in Pietermaritzburg

Industries

Besigheidsverspreiding volgens industrie
 Inkopies: 25,1%
 Professionele Dienste: 11,2%
 bedryf: 8,7%
 Opvoeding: 6,1%
 Motor: 5,9%
 Voedsel: 5,8%
 Restaurante: 5,2%
 Tuisdienste: 5,2%
 Ander: 26,8%
BedryfsbeskrywingAantal inrigtingsGemiddelde ouderdom van besigheidGemiddelde Google-graderingBesighede per 1 000 inwoners
Motoronderdele2014.15.3
Motorwerktuigkundige5114.113.4
Haarkappers1374.53.6
Skoonheidssalonne2314.46.1
Publieke administrasie1213.63.2
Primêre skool en créche1354.03.5
Sekondêre onderrig1054.22.8
Voorskoolse- en dagsorg1534.04.0
Leningsmaatskappye2713.77.1
Kruidenierswinkels en supermarkte3694.09.7
Algemene Kontrakteurs2414.26.3
Eiendom1224.13.2
Ander akkomodasie1574.04.1
Groothandel van konstruksie voorrade1614.04.2
Groothandel van masjienerie2014.25.3
Gesondheid en medies5884.215.4
Hospitale1113.82.9
Prokereurs regskunde1564.14.1
Kerke1634.24.3
Apteke1814.04.7
Elektronika winkels2244.05.9
Hardewarewinkels2824.17.4
Huishoudelike toebehore en goedere2534.06.6
Inkopies Ander1894.15.0
Klerewinkels3254.18.5
Meubelwinkels1674.04.4
Skoenwinkels1194.13.1
Oppervlak van Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal22,5 km²
Bevolking38152
Manlike bevolking17882 (46,9%)
Vroulike bevolking20270 (53,1%)
Bevolkingsverandering vanaf 1975 tot 2015 +100,9%
Bevolkingsverandering vanaf 2000 tot 2015 +14,3%
Gemiddelde ouderdom29,3
Gemiddelde ouderdom van mans27,9
Gemiddelde Ouderdom, Vrouens30,6
Area Kodes33331
WoongebiedeMkondeni, Pietermaritzburg, Raisethorpe, Scottsville
LokaaltydSondag 20:48
TydsoneSuid-Afrika-standaardtyd
Lengte & Breedtegraad-29.61679° / 30.39278°
Poskodes3201320432093212

Kaart - Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

Bevolking Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

Jaar 1975 tot 2015
data1975199020002015
Bevolking18993278073336838152
Bevolkingsdigtheid843.6 / km²1235 / km²1482 / km²1694 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Bevolkingswisseling vanaf 2000 tot 2015 Pietermaritzburg

Verhoging van14,3% vanaf jaar2000 tot 2015
PlekVerandering sedert 1975Verandering sedert 1990Verandering sedert 2000
Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal+100,9%+37,2%+14,3%
KwaZulu-Natal+61,9%+23,2%+8%
Suid-Afrika+111,9%+48,1%+21,4%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Gemiddelde ouderdom Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

Gemiddelde ouderdom: 29,3 jaar
PlekGemiddelde ouderdomMediaan ouderdom (vroulik)Mediaan ouderdom (manlik)
Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal29,3 jaar30,6 jaar27,9 jaar
KwaZulu-Natal23,4 jaar24,5 jaar22,1 jaar
Suid-Afrika25,4 jaar26,3 jaar24,5 jaar
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal Bevolkingsboom

Bevolking volgens ouderdom en geslag
ouderdomManlikVroulik totale
Onder 5120311782382
5-9120311292333
10-14127012132484
15-19172018943615
20-24257126965267
25-29167818563534
30-34136114482809
35-39133315522885
40-44117713392516
45-4995711592117
50-5482310471871
55-597499161665
60-6460710041612
65-694656061071
70-74325418743
75-79217309526
80-84131276408
85 Plus94230324
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Bevolkingsdigtheid Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

Bevolkingsdigtheid: 1694 / km²
PlekBevolkinggebiedBevolkingsdigtheid
Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal3815222,5 km²1694 / km²
KwaZulu-Natal10.4 miljoen94 361,3 km²110.6 / km²
Suid-Afrika54.3 miljoen1 219 846,5 km²44.5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Geskiedkundige en Geprojekteerde Bevolking Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

Geskatte bevolking vanaf 1880 tot 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [skakel] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Area kodes

Persentasie Areakodes wat deur besighede gebruik word in Pietermaritzburg
 Area Kode 33: 81,4%
 Area Kode 7: 9%
 Ander: 9,6%

Besigheidsverspreiding per prys vir Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

 goedkoop: 55,1%
 matige: 36%
 duur: 7,5%
 Baie Duur: 1,4%

Menslike Ontwikkelingsindeks (HDI)

Statistiese saamgestelde indeks van lewensverwagting, opvoeding en per capita-inkomste.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

CO2-emissies Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

Koolstofdioksied (CO2) -uitlatings per capita per ton per jaar
PlekCO2-emissiesCO2-emissies per capitaCO2-emissiesintensiteit
Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal298 101 t7,81 t13 240 t/km²
KwaZulu-Natal59 080 989 t5,66 t626,1 t/km²
Suid-Afrika358 473 407 t6,6 t293,9 t/km²
Sources: [skakel] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

CO2-emissies Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

CO2-emissies (metrieke ton/jaar) 2013298 101 t
2013 CO2-emissies (metrieke ton/jaar) per capita7,81 t
2013 CO2 uitlaat-intensiteit (tonnes/km²/year)13 240 t/km²

Natuurlike gevare risiko

Relatiewe risiko uit 10
droogteMedium (4)
vloedHoog (9)
aardbewingLaag (2)
* Risiko's, veral met betrekking tot oorstromings of grondverskuiwings, is moontlik nie vir die hele gebied nie.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Flood Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4668B3D.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
4. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and International Research Institute for Climate and Society - IRI - Columbia University. 2005. Global Drought Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4VX0DFT.

Onlangse aardbewings in die omgewing

Grootte 3.0 en groter
DatumTydgrootteAfstanddieptePlekskakel
2016-02-0601:003,733,3 km15 010 m30km NNE of Mpumalanga, South Africausgs.gov
1994-01-0909:013,712,8 km5 000 mSouth Africausgs.gov
1989-08-2112:573,924,3 km10 000 mSouth Africausgs.gov

Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal

Pietermaritzburg (ook bekend slegs as Maritzburg) is die hoofstad van die provinsie KwaZulu-Natal, Suid-Afrika. Die stad, wat 596 meter bo seevlak in die hart van Zoeloeland lê, was oorspronklik die eerste hoofstad van die Boererepubliek Natalia. Desondanks he..  ︎  Pietermaritzburg Wikipedia-bladsy

Poskodes

Persentasie besighede per Poskodes in Pietermaritzburg
 Poskode 3201: 86,6%
 Poskode 3200: 7,8%
 Ander: 5,6%

Oor ons data

Die gegewens op hierdie bladsy word geskat met behulp van 'n aantal gereedskap en bronne wat in die openbaar beskikbaar is. Dit word voorsien sonder waarborg, en dit kan onakkuraathede bevat. Gebruik dit op eie risiko. Kyk hier vir meer inligting.