Besighede in Centurion

Industries

Besigheidsverspreiding volgens industrie
 Inkopies: 20,6%
 Professionele Dienste: 15,1%
 bedryf: 7,7%
 Opvoeding: 7,2%
 Restaurante: 6,8%
 Tuisdienste: 6%
 Medies: 5,4%
 Ander: 31,2%
BedryfsbeskrywingAantal inrigtingsGemiddelde ouderdom van besigheidGemiddelde Google-graderingBesighede per 1 000 inwoners
Motorwerktuigkundige2174.094.6
Haarkappers1234.453.6
Skoonheidssalonne2064.489.8
Leningsmaatskappye1983.886.3
Kruidenierswinkels en supermarkte1674.072.8
Algemene Kontrakteurs1694.173.7
Eiendom2694.0117.3
Ander akkomodasie2134.392.9
Groothandel van masjienerie1954.285.0
Oprigting van geboue1594.069.3
Gesondheid en medies4584.3199.7
Hospitale1374.059.7
Korporatiewe bestuur2254.198.1
Kerke1364.659.3
Apteke1283.955.8
Elektronika winkels3614.0157.4
Hardewarewinkels1424.061.9
Huishoudelike toebehore en goedere1574.168.5
Inkopies Ander1204.152.3
Kantoorvoorrade en skryfbehoeftewinkels2794.3121.7
Klerewinkels1993.986.8
Oppervlak van Centurion, Gauteng1,014 km²
Bevolking2293
Manlike bevolking1064 (46,4%)
Vroulike bevolking1229 (53,6%)
Bevolkingsverandering vanaf 1975 tot 2015 +233,3%
Bevolkingsverandering vanaf 2000 tot 2015 +49,8%
Gemiddelde ouderdom35,5
Gemiddelde ouderdom van mans34,5
Gemiddelde Ouderdom, Vrouens36,4
WoongebiedeCenturion Central, Die Hoewes, Eldoraigne, Hennopspark, Highveld, Highveld Techno Park, Lyttelton Manor, Rooihuiskraal, Wierdapark, Zwartkop
LokaaltydDinsdag 15:34
TydsoneSuid-Afrika-standaardtyd
Lengte & Breedtegraad-25.85891° / 28.18577°
Poskodes00140051005701460157Meer

Kaart - Centurion, Gauteng

Bevolking Centurion, Gauteng

Jaar 1975 tot 2015
data1975199020002015
Bevolking688119915312293
Bevolkingsdigtheid678.3 / km²1182 / km²1509 / km²2260 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Bevolkingswisseling vanaf 2000 tot 2015 Centurion

Verhoging van49,8% vanaf jaar2000 tot 2015
PlekVerandering sedert 1975Verandering sedert 1990Verandering sedert 2000
Centurion, Gauteng+233,3%+91,2%+49,8%
Centurion (city)+333%+121,3%+54,2%
Gauteng+262,9%+103,1%+45,4%
Suid-Afrika+111,9%+48,1%+21,4%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Gemiddelde ouderdom Centurion, Gauteng

Gemiddelde ouderdom: 35,5 jaar
PlekGemiddelde ouderdomMediaan ouderdom (vroulik)Mediaan ouderdom (manlik)
Centurion, Gauteng35,5 jaar36,4 jaar34,5 jaar
Centurion (city)34,9 jaar36,2 jaar33,4 jaar
Gauteng28,1 jaar28,2 jaar28,1 jaar
Suid-Afrika25,4 jaar26,3 jaar24,5 jaar
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Centurion, Gauteng Bevolkingsboom

Bevolking volgens ouderdom en geslag
ouderdomManlikVroulik totale
Onder 56165127
5-96254116
10-145054104
15-196265127
20-246598163
25-29129139268
30-34115116232
35-398783170
40-4499103203
45-496887156
50-546583149
55-596174136
60-643961101
65-694257100
70-74293666
75-79163046
80-84101424
85 Plus4914
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Bevolkingsdigtheid Centurion, Gauteng

Bevolkingsdigtheid: 2260 / km²
PlekBevolkinggebiedBevolkingsdigtheid
Centurion, Gauteng22931,014 km²2260 / km²
Centurion (city)4914820,3 km²2417 / km²
Gauteng13.5 miljoen18 178,3 km²743.9 / km²
Suid-Afrika54.3 miljoen1 219 846,5 km²44.5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Geskiedkundige en Geprojekteerde Bevolking Centurion, Gauteng

Geskatte bevolking vanaf 1880 tot 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [skakel] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Woongebiede

Verspreiding van besighede volgens buurt in Centurion
 Lyttelton Manor: 6,6%
 Hennopspark: 6,2%
 Die Hoewes: 5,5%
 Wierdapark: 5,4%
 Rooihuiskraal: 5,2%
 Ander: 71,1%

Area kodes

Persentasie Areakodes wat deur besighede gebruik word in Centurion
 Area Kode 12: 67,7%
 Area Kode 7: 10,9%
 Area Kode 82: 9,6%
 Ander: 11,9%

Besigheidsverspreiding per prys vir Centurion, Gauteng

 goedkoop: 59,7%
 matige: 30,6%
 duur: 7,7%
 Baie Duur: 1,9%

Menslike Ontwikkelingsindeks (HDI)

Statistiese saamgestelde indeks van lewensverwagting, opvoeding en per capita-inkomste.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

CO2-emissies Centurion, Gauteng

Koolstofdioksied (CO2) -uitlatings per capita per ton per jaar
PlekCO2-emissiesCO2-emissies per capitaCO2-emissiesintensiteit
Centurion, Gauteng24 097 t10,5 t23 758 t/km²
Centurion (city)516 494 t10,5 t25 408 t/km²
Gauteng126 172 862 t9,33 t6 940 t/km²
Suid-Afrika358 473 407 t6,6 t293,9 t/km²
Sources: [skakel] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

CO2-emissies Centurion, Gauteng

CO2-emissies (metrieke ton/jaar) 201324 097 t
2013 CO2-emissies (metrieke ton/jaar) per capita10,5 t
2013 CO2 uitlaat-intensiteit (tonnes/km²/year)23 758 t/km²

Natuurlike gevare risiko

Relatiewe risiko uit 10
droogteMedium (5)
* Risiko's, veral met betrekking tot oorstromings of grondverskuiwings, is moontlik nie vir die hele gebied nie.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and International Research Institute for Climate and Society - IRI - Columbia University. 2005. Global Drought Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4VX0DFT.

Onlangse aardbewings in die omgewing

Grootte 3.0 en groter
DatumTydgrootteAfstanddieptePlekskakel
2019-02-2820:564,960,5 km5 000 m6km WSW of Soweto, South Africausgs.gov
2018-01-2311:474,459,5 km5 000 m4km WSW of Soweto, South Africausgs.gov
2013-11-1723:534,345,6 km5 000 m8km WSW of Johannesburg, South Africausgs.gov
2009-12-1807:124,241,4 km2 000 mSouth Africausgs.gov
2006-04-2803:503,852,6 km5 000 mSouth Africausgs.gov
2006-01-2401:133,644,7 km2 000 mSouth Africausgs.gov
2000-12-2406:464,151 km5 000 mSouth Africausgs.gov
1998-04-2517:504,524,4 km5 000 mSouth Africausgs.gov
1996-02-2921:344,430,2 km10 000 mSouth Africausgs.gov
1995-10-2619:263,542,9 km5 000 mSouth Africausgs.gov

Vind historiese aardbewings wat voorgekom het naby Centurion, Gauteng

Vroegste datum  Laaste datum 
 Grootte 3.0 en groter   Grootte 4.0 en groter   Grootte 5.0 en groter 

Centurion, Gauteng

Centurion (voor 1994: Verwoerdburg) is 'n stad in die Gautengprovinsie, Suid-Afrika, geleë tussen Pretoria en Johannesburg.   ︎  Centurion Wikipedia-bladsy

Oor ons data

Die gegewens op hierdie bladsy word geskat met behulp van 'n aantal gereedskap en bronne wat in die openbaar beskikbaar is. Dit word voorsien sonder waarborg, en dit kan onakkuraathede bevat. Gebruik dit op eie risiko. Kyk hier vir meer inligting.