Besighede in Bloemfontein

Industries

Besigheidsverspreiding volgens industrie
 Inkopies: 20,4%
 Professionele Dienste: 11,7%
 bedryf: 7,5%
 Opvoeding: 7,3%
 Restaurante: 6,5%
 Hotelle & Reis: 6,3%
 Motor: 5,9%
 Tuisdienste: 5,9%
 Ander: 28,4%
BedryfsbeskrywingAantal inrigtingsGemiddelde ouderdom van besigheidGemiddelde Google-graderingBesighede per 1 000 inwoners
Motoronderdele1474.10.3
Motorwerktuigkundige3444.20.7
Nuwe Motorhandelaars1234.10.3
Petrolstasies1003.90.2
Skoonheidssalonne1404.30.3
Publieke administrasie1003.30.2
Hoër onderrig (colleges en universiteite)1124.00.2
Leningsmaatskappye2653.70.5
Kruidenierswinkels en supermarkte2103.90.4
Algemene Kontrakteurs1794.10.4
Eiendom1333.90.3
Woonstelle963.90.2
Ander akkomodasie3644.10.7
Groothandel van masjienerie1344.10.3
Oprigting van geboue994.00.2
Gesondheid en medies5264.21.1
Hospitale1353.60.3
Korporatiewe bestuur1014.20.2
Prokereurs regskunde1164.10.2
Kerke1314.60.3
Kitskosrestaurante903.70.2
Apteke1043.90.2
Elektronika winkels2053.90.4
Hardewarewinkels1524.10.3
Huishoudelike toebehore en goedere1674.20.3
Inkopies Ander1154.00.2
Klerewinkels2053.90.4
Oppervlak van Bloemfontein, Vrystaat236,2 km²
Bevolking489731
Manlike bevolking238957 (48,8%)
Vroulike bevolking250775 (51,2%)
Bevolkingsverandering vanaf 1975 tot 2015 +132%
Bevolkingsverandering vanaf 2000 tot 2015 +21%
Gemiddelde ouderdom27,1
Gemiddelde ouderdom van mans26,4
Gemiddelde Ouderdom, Vrouens27,8
Area Kodes51
WoongebiedeBloemfontein Central, Brandwag, CBD, Dan Pienaar, Fichardt Park, Hamilton, Langenhoven Park, Oranjesig, Universitas, Westdene, Willows
LokaaltydVrydag 10:15
TydsoneSuid-Afrika-standaardtyd
weer15.7°C wolkloos
Lengte & Breedtegraad-29.12107° / 26.214°
Poskodes93009301930593069310Meer

Kaart - Bloemfontein, Vrystaat

Bevolking Bloemfontein, Vrystaat

Jaar 1975 tot 2015
data1975199020002015
Bevolking211082324721404810489731
Bevolkingsdigtheid893.8 / km²1374 / km²1714 / km²2073 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Bevolkingswisseling vanaf 2000 tot 2015 Bloemfontein

Verhoging van21% vanaf jaar2000 tot 2015
PlekVerandering sedert 1975Verandering sedert 1990Verandering sedert 2000
Bloemfontein, Vrystaat+132%+50,8%+21%
Bloemfontein (city)+130,4%+50,8%+20,9%
Vrystaat+29,9%+7,4%-0,4%
Suid-Afrika+111,9%+48,1%+21,4%
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Gemiddelde ouderdom Bloemfontein, Vrystaat

Gemiddelde ouderdom: 27,1 jaar
PlekGemiddelde ouderdomMediaan ouderdom (vroulik)Mediaan ouderdom (manlik)
Bloemfontein, Vrystaat27,1 jaar27,8 jaar26,4 jaar
Bloemfontein (city)28 jaar29 jaar26,9 jaar
Vrystaat25,6 jaar26,6 jaar24,6 jaar
Suid-Afrika25,4 jaar26,3 jaar24,5 jaar
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Bloemfontein, Vrystaat Bevolkingsboom

Bevolking volgens ouderdom en geslag
ouderdomManlikVroulik totale
Onder 5230922293146023
5-9197221949539218
10-14186141819036804
15-19213202233443655
20-24294392853557974
25-29263312451650848
30-34216891960841298
35-39184111855836970
40-44157181681332532
45-49119291419126121
50-54100631180721871
55-597335974017076
60-645648771613364
65-69380654349240
70-74267243477019
75-79154830174565
80-8488318652749
85 Plus73716752413
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Bevolkingsdigtheid Bloemfontein, Vrystaat

Bevolkingsdigtheid: 2073 / km²
PlekBevolkinggebiedBevolkingsdigtheid
Bloemfontein, Vrystaat489731236,2 km²2073 / km²
Bloemfontein (city)304397104,8 km²2903 / km²
Vrystaat2.7 miljoen129 825,2 km²21.2 / km²
Suid-Afrika54.3 miljoen1 219 846,5 km²44.5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Geskiedkundige en Geprojekteerde Bevolking Bloemfontein, Vrystaat

Geskatte bevolking vanaf 1900 tot 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [skakel] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Area kodes

Persentasie Areakodes wat deur besighede gebruik word in Bloemfontein
 Area Kode 51: 77,2%
 Area Kode 7: 8,8%
 Area Kode 82: 6,6%
 Ander: 7,4%

Besigheidsverspreiding per prys vir Bloemfontein, Vrystaat

 goedkoop: 56%
 matige: 33,7%
 duur: 7,4%
 Baie Duur: 2,8%

Menslike Ontwikkelingsindeks (HDI)

Statistiese saamgestelde indeks van lewensverwagting, opvoeding en per capita-inkomste.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

CO2-emissies Bloemfontein, Vrystaat

Koolstofdioksied (CO2) -uitlatings per capita per ton per jaar
PlekCO2-emissiesCO2-emissies per capitaCO2-emissiesintensiteit
Bloemfontein, Vrystaat4 262 254 t8,7 t18 047 t/km²
Bloemfontein (city)2 713 997 t8,92 t25 884 t/km²
Vrystaat17 793 023 t6,47 t137,1 t/km²
Suid-Afrika358 473 407 t6,6 t293,9 t/km²
Sources: [skakel] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

CO2-emissies Bloemfontein, Vrystaat

CO2-emissies (metrieke ton/jaar) 20134 262 254 t
2013 CO2-emissies (metrieke ton/jaar) per capita8,7 t
2013 CO2 uitlaat-intensiteit (tonnes/km²/year)18 047 t/km²

Natuurlike gevare risiko

Relatiewe risiko uit 10
droogteMedium (5)
aardbewingLaag (2)
* Risiko's, veral met betrekking tot oorstromings of grondverskuiwings, is moontlik nie vir die hele gebied nie.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and International Research Institute for Climate and Society - IRI - Columbia University. 2005. Global Drought Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4VX0DFT.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.

Onlangse aardbewings in die omgewing

Grootte 3.0 en groter
DatumTydgrootteAfstanddieptePlekskakel
2017-09-1506:314,458 km5 000 m58km S of Bloemfontein, South Africausgs.gov

Bloemfontein, Vrystaat

Bloemfontein is die hoofstad van die Suid-Afrikaanse provinsie Vrystaat en die sesde grootste stad van Suid-Afrika, met 'n oppervlakte van 236 vierkante kilometer en volgens die 2011-sensus 256 185 inwoners. Dit is sedert 1910 Suid-Afrika se regterlike hoofsta..  ︎  Bloemfontein Wikipedia-bladsy

Poskodes

Persentasie besighede per Poskodes in Bloemfontein
 Poskode 9301: 83,1%
 Poskode 9300: 6,3%
 Ander: 10,7%

Oor ons data

Die gegewens op hierdie bladsy word geskat met behulp van 'n aantal gereedskap en bronne wat in die openbaar beskikbaar is. Dit word voorsien sonder waarborg, en dit kan onakkuraathede bevat. Gebruik dit op eie risiko. Kyk hier vir meer inligting.